Головна » 2014 » Листопад » 24 » Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Добро і зло у казці. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот
21:00
Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Добро і зло у казці. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот

Тема уроку: Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Добро  і зло у  казці. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот

Мета уроку: ознайомити учнів з ідейно-художнім змістом казки «Хуха-Моховинка», визначити в ній елементи добра і зла, проаналізувати портрети персонажів; розвивати творчу уяву, логічне мислення, культуру зв’язного мовлення, кругозір; виховувати доброту, порядність, чуйність, бажання захищати слабших, цінувати природу.

Обладнання: портрет письменника, дидактичний матеріал, презентація,  ілюстрації до твору, опорні картки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв’язки: українознавство, образотворче мистецтво, світова література.

                                           Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності  

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

2. Перевірка домашнього завдання

Про що йдеться в казці «Хуха-Моховинка»? Коротко опишіть події за своїм планом.

Які фантастичні істоти є персонажами казки?

3. Актуалізація опорних знань

Що таке портрет героя? Його призначення. Яких добрих та поганих фантастичних істот ви знаєте?

4. Бліц-опитування.

  • Як називається твір про незвичайні, часом фантастичні, але повчальні події?
  • Що характерне для народної казки як жанру?
  • Чим народна казка відрізняється від літературної?
  • Чому добро в казках завжди перемагає зло?
  • З якою метою у казках поруч з реальними подіями значна увага приділяється фантастиці?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

         1. Опрацювання навчального матеріалу

         Вступне слово вчителя.

  • Сьогодні ми спробуємо відкрити для себе дивовижний світ творчості Василя Королева-Старого, відчути її серцем і осягнути розумом, переконатися у великій гуманності його творів. «Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставились до тебе», - це і є відповідь на запитання, як вибирати між добром і злом. Вивчаючи казку письменнику вдається наблизити нас до своїх героїв, навчити оцінювати дії персонажів, розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті.

2. Читання і опрацювання казки «Хуха-Моховинка»

Хухи – лісові добрі духи у слов’янській міфології, що за своїм зовнішнім виглядом схожі на маленьких пухнастих звірків. Свої маленькі будинки-нори хухи, як вважали слов’яни, облаштовують між корінням лісових дерев.

Тема казки: зображення життя добрих і фантастичних істот у тісному взаємозв’язку з жорстоким світом людей.

Ідея: уславлення доброти, чуйності, взаємодопомоги, обурення жорстокістю та несправедливістю.

3. Скласти інформаційне гроно «Аналіз портрета Хухи-Моховинки».

Знайдіть у тексті описи Хухи-Моховинки та розподіліть інформацію з них за схемами:

І в. – характеристики, що описують зовнішність Хухи

ІІ в. – характеристики, що описують характер Моховинки

4. Метод «Прес».

Хто з героїв казки  «Хуха-Моховинка» втілює добро, а хто – зло?

Порівняйте казку «Хуха-Моховинка» з казкою Г.Х.Андерсена «Снігова королева» та казкою Ш.Перро «Попелюшка». Хто в цих казках втілює добро, а хто – зло?

Кроткі відомості про нечисту силу.

У народних повір’ях зустрічається багато нечистої сили. З деякими представниками ми ознайомилися, а зараз розглянемо інших.

Демонологія – це людські уявлення про злих  духів, що дійшли до нас з давніх часів.

Демони – фантастичні істоти, найпопулярнішими серед яких є мавки, домовики, хухи і потерчата.

Домовик – найдавніший демонічний образ у багатьох народів, хатній бог, охоронець домашнього вогнища.

Водяник – старезний дід, покритий водоростями, з довгою бородою і хвостом.

Лісовик – здичавілий пастух, який пасе свою череду – вовків, зайців, оленів. 

Потерчата – душі дітей, які померли нехрещеними і стали болотяними вогниками.

Русалки – вродливі дівчата, які живуть на дні річок, у чудових кришталевих палацах.

Опрацювання казки у формі бесіди за питаннями.

  • Якою була Хуха у дитинстві? Знайдіть, як про це сказано у тексті.
  • Чому Хух по-різному називали? Від чого це залежало?
  • Як Моховинка стала хлівною хухою?
  • Яка халепа сталася із домівкою Моховинки?
  • Чому Моховинка, яка залишилася без домівки. Не могла жити з батьками або сестричками, хоча вони запрошували її до себе?
  • Що змусило її повернутись до лісу?
  • Які стосунки склалися між Моховинкою і дітьми? У чому це виявилося?

1. Вибіркове виразне читання.

Зачитайте уривки казки, що свідчать про добре серце Моховинки, її чуйність, щирість.

Коли люди почали вірити в існування Хух?

Зачитайте уривок, де сказано, як Хухи допомогли вижити злому діду.

Чим дід віддячив Хусі за допомогу?

2. Міні-дискусія.

  • Чи не здається вам, що Василь Королів-Старий розчарувався в людях?
  • Чи поділяєте ви такі його думки: «Люди дуже рідко помічають та розуміють чужі сльози», «Люди взагалі дуже неуважні, і вони мало дечого помічають навколо себе»?

3. Робота в групах.

І група – записати два вчинки Хухи, які підтверджують  думку, що вона була доброю істотою.

ІІ група – зачитати опис Хухи, розповісти, якою ви собі уявляєте Хуху.

4. Екскурсія в картинну галерею.

Розгляд  та коментування ілюстрацій до казки.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. «Незакінчене речення».

  • Після прочитання казки «Хуха-Моховинка» я зрозумів…
  • Казка Василя Королева-Старого вчить…
  • На уроці мені було цікаво, тому що…

2. З’ясування емоційного стану школярів.

Чи змінився ваш настрій в кінці уроку?

V. Домашнє завдання.

Скласти простий план казки «Хуха-Моховинка», написати есе «Про що б хотілося розпитати в автора казки».

На вибір: скласти загадки про персонажів твору, усна розповідь «Нові пригоди Хухи-Моховинки».

Переглядів: 1637 | Додав: Natasha | Теги: Василь Королів-Старий. «Хуха-Мохови, українська література, 5 клас | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: