Головна » 2014 » Листопад » 23 » Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Виділення вставних слів на письмі комами
21:51
Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Виділення вставних слів на письмі комами

Тема. Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Виділення вставних слів на письмі комами

Мета: ознайомити учнів із вставними словами та сполученнями слів, правилами їх написання й постановки розділових знаків при них; формувати вміння визначати їх у тексті, розвивати усне й писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи та наполегливість у навчанні.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: презентація, підручник, картки, таблиця «Розділові знаки у реченнях зі вставними словами», пам’ятка «Вставні слова».

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Запитання до учнів.

—    Які члени речення називаються однорідними?

—    Які розділові знаки ставляться при однорідних членах речення?

Творча робота. Скласти речення за схемами:

image7

Робота з картками. (Працюють три учні.)

Картка № 1

Переписати речення, поставити, де потрібно, розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення.

Пахло м’ятою чебрецем материнкою. Я в царстві трав річок і таємничих озер. І все було палким в годину творчу і небо і земля і камінь і різець і серце майстра.

Картка № 2

Переписати речення, поставити, де потрібно, розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення і узагальнювальне слово.

Учні збирали різні фрукти груші сливи яблука. Радощі і чорну днину все я з вами розділю. Природа довго боролась шуміла протестувала і не хотіла коритись.

Картка № 3

Переписати речення, поставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення і узагальнювальне слово.

На будинках деревах парканах усюди червоний відблиск.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя.

У житті кожної людини, безперечно, є багато цілей, яких вона намагається досягти. І одна з них, я гадаю, знати рідну мову. Тож сьогодні на уроці потрібно працювати так, аби вся природа розквітла від ваших знань. Кожну травинку, квіточку давайте поливати різноманітними словами, які зросять рясну ниву.

Психологічна рефлексія «Наш настрій».

Символи кольорів:

Червоний – піднесеність;

Оранжевий – радість;

Жовтий – приємність;

Зелений – спокій;

Синій – сум;

Фіолетовий – тривожність;

Чорний – незадоволення;

Білий – складно визначитись.

Візміть у руки той колір, який вам сьогодні до вподоби, з яким хочеться побути довше. Ви вибрали ті кольори, що відповідають вашому настрою.

Робота біля дошки.

Завдання: записати речення, підкреслити однорідні члени речення і узагальнювальне слово.

Скрізь червоно: на небі, на узгір’ях і на горі.

У похід вирушили вчителі і старшокласники.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда.

Чи були використані слова, що виражали моє ставлення до висловлюваного? Ви помітили ці слова? Назвіть їх.

Без цих слів існували б речення?

Слова, про які ми говоримо, називаються вставними. Це слова, які можна вставити у речення, або ні. Отже, вставні слова – це слова, що виражають ставлення мовця до висловлюваного.

Робота за підручником.

Вставні слова не є членами речення. На письмі виділяються комами.

Робота з таблицею «Розділові знаки в реченнях зі вставними словами»

………. , ВС , ……. .

ВС , …………….… .

…………... , ВС. (!?)

Опрацювання пам’ятки «Вставні слова»

Фізкультхвилинка

Якщо оголошується вставне слово, учні піднімаються. Якщо ні – сидять.

V. Застосування учнями набутих знань.

Робота в малих групах (групи по 3-4 учні). «Диво-намистинки»

Групи отримують картки, на яких намальовані уявні намистинки. Передаючи картку один-одному учні записують по одному вставному слову у кожну намистинку.

Група 1 – упевненість, група 2 – невпевненість, група 3 – почуття, група 4 – джерело повідомлення, група 5 – порядок викладу думок, група 6 – увічливість.

Творче конструювання

Використовуючи записані слова (на вибір) кожна група складає з ними по 4 речення.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Самостійна творча вправа.

Скласти усне висловлення про результати вашого навчання у 5-му класі. Своє ставлення до результатів передати за допомогою вставних слів.

VІІ. Підсумок уроку.

Метод «Незакінчене речення»

Я розумію…

Найбільше труднощів я відчув…

Я не вмів, а тепер умію…

Наступного уроку мені хотілося б…

VI. Домашнє завдання.

Використовуючи вставні слова, написати невелике висловлювання (5-6 реченнь) на тему «Як потрібно проводити вихідний день?».

 

Переглядів: 1123 | Додав: Natasha | Теги: 5 клас, Ознайомлення з найбільш уживаними в | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: